Zarządzanie domowym budżetem będąc na emeryturze, może okazać się wyzwaniem, z uwagi na niskie świadczenia emerytalne, szczególnie mając na uwadze rosnące ceny.

Według badań przeprowadzonych przez Fundusz Hipoteczny DOM aż 60 proc. seniorów wydaje posiadana środki pieniężne na pokrycie bieżących wydatków, a co trzeci wydaje je również na zakup leków. Jedynie 5 proc. ma pieniądze na hobby. Dlatego przedstawiamy poniżej sześć złotych zasad, które warto wziąć pod uwagę. 

Zasada 1: Kontroluj budżet 

Świadomość, jakim budżetem dysponujemy, powinna być podstawą racjonalnego planowania wydatków. Tymczasem według danych pochodzących z GUS,  blisko, w co trzecim gospodarstwie domowym źle ocenia stan swoich wydatków. Dlatego warto określić stan swoich wydatków, określ swój przychód, koszty stałe, a następnie spisuj również rachunki z zakupów. Z wyprzedzeniem planuj większe zakupy np. kurtkę i obuwie zimowe, które może stanowić znaczne obciążenie budżetu. 

Zasada 2: Przemyśl zakupy

Przed podejmowaniem decyzji zakupowych powinniśmy zastanowić się, czy faktycznie dany produkt jest nam potrzebny. Warto dać sobie czas na spokojne przemyślenie decyzji, zwłaszcza jeśli dotyczy to większych wydatków. Seniorzy również są grupą podatną na tzw. naciągaczy, którzy kuszą ich „atrakcyjnymi” ofertami, a oferowane przez nich produkty często są niskiej jakości, a ich cena jest zawyżona. Dlatego przed zakupem warto zadać sobie pytanie - czy dany przedmiot jest mi niezbędny? Jeśli tak - kupujesz, jeśli nie - nie kupujesz.

Zasada 3: Rozsądnie korzystaj z promocji

Kto z nas choć raz nie skusił się na promocję produktu, który nie był nam potrzebny. Warto jednak pamiętać, że część promocji jest jednak tylko pozorem. Często stosowaną praktyką jest podwyższanie cen przed promocją. 

Zasada 4: Porównuj ofert

Warto również przyjrzeć się ofertom za media. Ceny za usługi telewizyjne czy telefoniczne mogą się różnić między sobą nawet o kilkadziesiąt złotych. Warto przed podpisaniem nowej umowy przejrzeć oferty konkurencji i zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy i z czego korzystamy. 

Zasada 5: Sprawdź tańsze zamienniki leków

Leki pochłaniają sporą część senioralnego budżetu. Zgodnie z rekomendację Ministerstwa Zdrowia, farmaceuta powinien poinformować klienta o dostępnym, tańszym zamienniku. Czy zamienniki są bezpieczne? Jak najbardziej, każdy z nich posiada te same właściwości terapeutyczne co ich droższy odpowiednik. Jednym przypadkiem, w którym farmaceuta może odmówić sprzedaży tańszego zamienniku, jest dopisek na recepcie „nie zamieniać”. Warto również pamiętać o tym, że seniorem przysługują darmowe leki. 

Zasada 6: Oszczędzaj niektóre wydatki

Pewne wydatki na emeryturze mogą okazać się absolutnie zbędne. Dzięki oszczędzaniu zyskasz dodatkowe pieniądze w swoim domowym budżecie. Przykład: w wielu miastach jest darmowa komunikacja miejska dla emerytów, a to pozwoli zrezygnować z samochodu, który wiadomo, że jest sporym wydatkiem.

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.