Miłość zarezerwowana jest tylko dla młodych? Nic z tego! Jesień życia nie musi być samotna, wręcz przeciwnie - można ją spędzić w naprawdę miłym towarzystwie, a dodatkowo zyskując zdrowie i energię. 

Jak wynika ze statystyk z roku na rok coraz więcej seniorów jest zainteresowana zawieraniem nowych romantycznych relacji. Rośnie liczba portali dedykowanych seniorom, pojawiają się programy telewizyjne np. Sanatorium Miłości. 

Randki w dojrzałym wieku

Zacznijmy od tego - masz prawo do szczęścia i miłości niezależnie od wieku, a romantyczne uniesienia nie są zarezerwowane tylko dla młodych. Miłość na emeryturze najczęściej wynika z silnej przyjaźni, choć i zdarzają się szalone i romantyczne sytuacje. Seniorzy, zanim wyrzną miłość wolą dobrze poznać partnera/kę, a najważniejsze jest dla nich wzajemne zrozumienie i spójne zainteresowania, a także kładą większy nacisk na rozmowy. 

Nie tylko na etapie poznania warto chodzić na randki, ale również będąc w długoletnim związku, ponieważ to umacnia i pielęgnuje związek.

Dojrzała miłość

Miłość w wieku starczym przejawia się w pozytywnym nastawienie, wzajemnym, dogłębnym zrozumieniu, a także wzajemnej pomocy i czułości. W szczęśliwych małżeństwa wraz z upływem lat nasila się więź uczuciowa, pogłębia wzajemne zaufanie, zwiększa liczba wspólnych spraw oraz wzajemna akceptacja. Psycholog Eugenia Mangal wśród czynników warunkujących szczęśliwe małżeństwo wyróżniła: namiętność, zaangażowanie, intymność, wsparcie emocjonalne, komplementarność potrzeb, wzajemną atrakcyjność fizyczną i satysfakcję seksualną. 

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.