Wielkanoc należy do jednych z najważniejszych świąt chrześcijańskich, która wiąże się z wieloma zwyczajami i tradycjami. W artykule przedstawimy najsłynniejsze wielkanocne tradycje w Polsce oraz w Europie - zapraszamy do lektury. 

Święta Wielkanocne w Polsce 

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza chrześcijańska uroczystość w Polsce. 

Tradycje wielkanocne w Polsce 

  • Niedziela Palmowa - święto rozpoczynające Wielki Tydzień. Tego dnia w Polsce wierni przynoszą do kościołów palemki, będące symbolem odradzającego się życia. 
  • Pisanki i kraszanki - malowanie i zdobienie jaj wielkanocnych.
  • Koszyczek wielkanocny - Wielka Sobota. Tego dnia wierni udają się do kościoła na tzw. święconkę, czyli symboliczne poświęcenie pokarmów, które zostaną spożyte w Wielką Niedzielę. W koszyczku powinno się znaleźć: baranek (symbol zmartwychwstałego Chrystusa), jajka (symbol rodzącego się życia), chleb (symbol ciała Chrystusa, dobrobytu, pomyślności), chrzan (symbol goryczy i męki Chrystusa), sól (symbol prawdy), ser (symbol pojednanie człowieka z naturą) i słodka babka (symbol umiejętności). 
  • Dzielenie się jajkiem - Wielka Niedziela - wielkanocne śniadanie w wielu domach rozpoczyna się wspólnym dzieleniem jajka i składaniem życzeń. 
  • Śmigus-Dyngus - Poniedziałek Wielkanocny. Zwyczaj polegający na wzajemnym polewaniu się wodą. 

Święta Wielkanocne w Europie 

Tak Wielkanoc obchodzą nasi sąsiedzi: 

Wielka Brytania - Wielkanoc oznacza cztery dni wolne od pracy, ponieważ Brytyjczycy świętują już od Wielkiego Piątku. Jajko jest nierozerwalnie związane z tradycją świąt w Wielkiej Brytanii i jest bohaterem nie tylko na stole, ale również motywem wielu zabaw np. egg rolling - wyścigi w turlaniu jajek lub egg hunt - szukanie czekoladowych jajek ukrytych w zakątkach np. ogrodu. 

Hiszpania - dla Hiszpanów Wielkanoc jest bardzo ważna, dlatego Święta obchodzą bardzo uroczyście. Odbywa się wiele procesji i widowisk ulicznych, a także występuje biczowanie, które polega na tym, że z własnej woli pobożni mężczyźni - pokutnicy chcą zadośćuczynienia za swoje lub cudze grzechy. 

Francja - Wielkanoc dla Francuzów to czas spotkań rodzinnych i czas odpoczynku. W niedzielny poranek dzieci poszukują czekoladowych słodkości ukrytych przez ich bliskich (podobnie jak egg hunt w Wielkiej Brytanii).

Włochy - najważniejszym posiłkiem w Wielką Niedzielę jest obiad, a nie jak w Polsce wielkanocne śniadanie. Na włoskim wielkanocnym stole znajdziemy: baraninę, jagnięcinę, salami, jajka na twardo, babka „colomba” i wielkanocny tort. Włosi prezenty ukrywają w wielkich czekoladowych jajach. 

Niemcy - w Niemczech Osterhase przynosi jajka do niemieckich domów, które są symbolem nadziei i płodności. 

Austria - najbardziej znanym zwyczajem jest szukanie koszyczka wypełnionego słodyczami i pisankami w Niedzielę Wielkanocną. Oprócz tego popularne jest tłuczenie pisanek, polegające na tym, że uderza się dwa jajka czubkami lub bokami, a wygrywa ta osoba, której jajko zostanie najmniej naruszone. 

Szwecja - popularnym zwyczajem jest Paskkaerringar, które zostało stworzone na wzór Halloween. Tego dnia dziewczynki przebierane są za wiedźmy i stukają do drzwi, aby zbierać drobne pieniądze i słodycze, a gdy im otworzą chóralnie recytują Wesołej Wielkanocy. 

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.