To normalne, że wiele opiekunek przywiązuje się do swoich podopiecznych. Niestety często są nimi ludzie, którzy cierpią na poważne choroby. Seniorzy odchodzą, a wspomnienia po nich zostają. Jak poradzić sobie z utratą podopiecznego i co zrobić w takiej sytuacji?

 Opiekunki często traktują swojego podopiecznego jak członka rodziny. Niekiedy śmierć seniora jest bardzo nagła, wtedy emocje stają się jeszcze silniejsze. Jak sobie z nimi poradzić i co zrobić w takiej sytuacji?

 


 

Zawód opiekuna osób starszych, zgodnie z tym co pisaliśmy w tym artykule, jest pełen wad i zalet. Niestety śmierć podopiecznego nie jest niczym przyjemnym, a zwłaszcza w przypadku, gdy się jej nie spodziewamy. Gdy pomiędzy podopiecznym a opiekunem utworzy się przyjacielska więź, może to wpłynąć na dalszą chęć wykonywania tego zawodu. Pomimo trudności sytuacji, w której się znaleźliśmy, warto spróbować ją zaakceptować. Jakie kroki należy wykonać, gdy zostaniemy świadkami tego przykrego zdarzenia?

Kiedy podopieczny odejdzie, opiekun powinien wykonać kilka ważnych kroków. Pierwszym z nich jest telefon do lekarza. Ważne jest opisanie całej sytuacji w odpowiedniej kolejności. Najlepiej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, jeżeli nie mamy do niego kontaktu, należy zadzwonić po prostu na 112. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie rodziny o zaistniałej sytuacji. Jeżeli senior jest cały czas przytomny, być może rodzina zdąży się z nim pożegnać. Ostatnim krokiem (jeśli opiekunka pracuje dla agencji) zawiadomienie pracodawcy. Agencja powinna zorganizować powrót i nowe miejsce pracy. Jeżeli opiekunka pracuje bez agencji, często zostaje z rodziną i pomaga uczestniczyć i zorganizować uroczystość pogrzebową. 

 

Jak poradzić sobie z utratą bliskiej osoby

 

Jeżeli byliśmy bardzo związani z podopiecznym, strata bliskiej osoby będzie przechodziła przez kilka etapów. Ból odczuwany po stracie osoby składa się z żalu i głębokiego smutku. Pierwszy etap przeżywania całej sytuacji to czas, w którym odczuwamy zaskoczenie, przerażenie, żal i cierpienie. Pojawia się panika, lęk, a w niektórych przypadkach gniew. 

Kolejnym etapem jest przeżywanie właściwej żałoby, w tym czasie pojawia się płacz, smutek i poczucie samotności. Utrata bliskiej osoby może spowodować załamanie, zamknięcie się w sobie, pojawienie się wspomnień i poczucie, że życie pozbawione jest sensu. Wszelkie przedmioty i miejsca przypominają zmarłego i powodują powrót do wydarzeń z przeszłości. Niestety częstą reakcją jest złość skierowana do bliskiego otoczenia, na którym próbujemy odreagować swoje emocje.  

Następnym etapem, który następuje w zależności od poziomu związania emocjonalnego ze zmarłym, jest poczucie ukojenia. Zaczynamy przystosowywać się do zaistniałej sytuacji, godzić się z nią i stawiać nowe cele, które zmieniają ogląd rzeczywistości. Na miejsce rozpaczy pojawiają się pozytywne wspomnienia i przekonanie, że należy żyć dalej. 

Długość trwania poszczególnych etapów zależna jest od poziomu emocjonalnego związania ze zmarłą osobą. Niekiedy więź między opiekunką a seniorem jest na tyle silna, że po śmierci podopiecznego nie jesteśmy w stanie dalej wykonywać zawodu. Wiele zależy od siły psychicznej danej osoby. 

 

Jeśli chcesz porozmawiać na takie trudne tematy, zapisz się do naszego forum dla opiekunek na Facebooku. KLIKNIJ TUTAJ!

 

Jak sobie pomóc w tym trudnym okresie?

Przeżywanie żałoby nigdy nie jest łatwe. Aby szybciej poradzić sobie z trudnymi emocjami, należy dać upust rozpaczy i nie tłumić swoich emocji. Płacz jest reakcją normalną, należy dać sobie czas na pogodzenie się z nową sytuacją. Warto porozmawiać z kimś o swoich emocjach, wsparcie jest bardzo istotne i pomocne w akceptacji rzeczywistości. Dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc. Nie należy się wstydzić swoich emocji, a pomoc przyjaciół w wykonaniu codziennych czynności lub po prostu wyżalenia się sprawi, że cała sytuacja stanie się łatwiejsza do przeżycia i zaakceptowania. Oprócz tych wszystkich kroków najważniejsze jest danie sobie czasu na żałobę, ponieważ pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby jest długim i trudnym procesem w życiu każdego człowieka.

Zawód opiekunki osób starszych jest pełen wad i zalet. Niestety częstą sytuacją, która spotyka opiekunki, jest śmierć podopiecznego. Ważne, aby wiedzieć jak się zachować w takiej sytuacji i jak się z nią pogodzić. 

 

Jeśli chcesz porozmawiać na takie trudne tematy, zapisz się do naszego forum dla opiekunek na Facebooku. KLIKNIJ TUTAJ!

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.