Praca z ludźmi zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Z pewnością daje radość, ale z drugiej strony wymaga siły i wytrwałości. Jak czerpać satysfakcję z pracy z ludźmi? 

Praca z ludźmi, w tym zawód opiekuna osób starszych wymaga wiele wysiłku, zrozumienia i empatii. Jest to jednak praca, która może przynieść niesamowitą satysfakcję. O tym jak czerpać satysfakcję i siłę po 50 przeczytacie tutaj. Jak zacząć spełniać się w pracy z innymi osobami?

Jeśli chcesz porozmawiać na ten i inne tematy związane z opieką - dołącz do naszej grupy na Facebooku! Forum dla opiekunek - dołącz tutaj!

 

Źródło: www.unsplash.com

 

Czynniki wpływające na satysfakcję z pracy

Według Urszuli Gros istnieją trzy grupy czynników, które wpływają na poziom satysfakcji, który czerpiemy z pracy:

 

  • czynniki organizacyjne - one określają to, czy zadowala nas wynagrodzenie, możliwość awansu i poczucie bezpieczeństwa i stabilności firmy. 
  • czynniki osobiste - na nie wpływają takie informacje jak płeć, wiek, zdobyte doświadczenie i porównanie, np. z poprzednim stanowiskiem i pracodawcą. Do czynników osobistych zalicza się również charakter pracownika i osobowość. 
  • czynniki społeczne - tutaj ważna jest atmosfera panująca w pracy, kontakt z klientami i współpracownikami, a także wzajemny szacunek.

Jeśli chcesz porozmawiać na ten i inne tematy związane z opieką - dołącz do naszej grupy na Facebooku! Forum dla opiekunek - dołącz tutaj!

 

Co jeszcze wpływa na satysfakcję z pracy? 

Aby osiągnąć maksymalny poziom zadowolenia z pracy należy rozwiązywać problemy, a także analizować je i uczyć się na błędach. Codzienne trudności to drobne sytuacje, które odkładają się i mogą stać się powodem wyczerpania zawodowego. Negatywne, drażniące sytuacje powinny być na bieżąco rozwiązywane, tak, aby pracownik nie chował urazy i nie gromadził w sobie złości i zdenerwowania. 

 

Kolejnym aspektem wpływającym na poziom zadowolenia z pracy jest równe traktowanie pracowników. Jeśli osoba nie jest traktowana sprawiedliwie względem innych osób, szybko się zniechęci do wykonywanego zawodu. 

 

Różnorodna praca przekłada się na brak monotonii w wykonywaniu codziennych obowiązków. Warto zadbać o to, żeby każdy dzień nie wyglądał tak samo. Odnosząc ten punkt do pracy opiekuna osób starszych - warto zadbać o zapewnienie zarówno sobie, jak i seniorowi różnych rozrywek. Każdy dzień powinien być chociażby trochę różny od siebie, warto czas spędzony z seniorem wcześniej zaplanować. 

Wsparcie pracownika jest kolejną istotną kwestią. Każda osoba powinna być traktowana w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy. Opiekun czuje się dobrze, gdy jest traktowany z szacunkiem, jest wspierany, wie, że z każdym poważniejszym problemem może zgłosić się do rodziny seniora lub agencji. 

Na satysfakcję z pracy mają wpływ także osobowość, charakter i samopoczucie pracownika. Jeśli znajduje się on w trudnej sytuacji prywatnej, nie będzie w stanie dobrze skupić się na swojej pracy. Ważny jest stosunek pracownika do pracy, to jak reaguje na sukcesy i porażki. Zawsze należy pamiętać, żeby nie rozpamiętywać za długo czegoś, co się nie udało, a potraktować to jako lekcję i wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski. 

 

Jak zwiększyć swój poziom satysfakcji? 

Po pierwsze - nie traktuj pracy jako tylko i wyłącznie obowiązku zarabiania na życie. Takie podejście sprawi, że wykonywane czynności staną się nudne, czymś, co musimy zrobić. A przecież nikt nie lubi, gdy się go do czegoś zmusza. Nie zmuszaj się więc do pracy, a potraktuj ją jako hobby i pasję. Jeśli poczujesz, że lubisz wykonywać codzienne zadania - poziom satysfakcji znacznie się zwiększy. 

Spróbuj poznać siebie i to, co najbardziej cieszy się w swojej pracy. Postaraj się zorganizować tak, aby wykonywać jak najwięcej pozytywnych rzeczy. Oczywiście, że nie zawsze jest to możliwe, ale czynności, których nie lubisz potraktuj jako wyzwanie. 

Zrób coś innego! Poszukaj nowych obowiązków lub pomyśl jak ulepszyć stare. Może zaplanuj seniorowi dzień w inny sposób, może przygotuj mu inny posiłek lub zamiast czytania książki pograj z nim w gry. Zmiana nie musi być olbrzymia, ważne, aby uniknąć całkowitej monotonii. 

 

Pamiętaj o życiu osobistym

Równowaga pomiędzy życiem osobistym, a pracą zawsze jest bardzo ważna. Warto odnaleźć swoje hobby, które będzie odskocznią od codziennych obowiązków. Utrata granic pomiędzy pracą, a życiem osobistym może doprowadzić do szybkiego wypalenia zawodowego. O kwestii czasu wolnego u opiekunów osób starszych pisaliśmy w tym artykule. 

 

Wiedz, że Twoja praca ma sens

Praca z ludźmi zawsze daje olbrzymie korzyści i pomimo tego, że wymaga nieograniczonych pokładów empatii i zaangażowania, ma ona sens. Pamiętaj, że pomimo tego, że dostajesz wynagrodzenie za swój trud - wykonujesz uczynki, które są dobre i wypełnianie ich wnosi wiele szczęścia zarówno dla Ciebie, jak i seniora. Oczywiście dotyczy to również innych zawodów, w których liczy się kontakt z drugim człowiekiem. 

 

Czerpanie satysfakcji z pracy jest bardzo ważne. Pozytywne nastawienie, umiejętność radzenia sobie z porażkami i oddzielenie życia prywatnego i zawodowego to kluczowe czynniki zadowolenia z pracy. 

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.