Opiekunka pełni ważną rolę w życiu podopiecznego. Praca opiekunki jednak nie jest kolorowa i można spotkać się z wieloma problemami i wyzwaniami. Na podstawie rozmów opiekunek w artykule przeczytacie 5. Najczęstszych problemów opiekunek osób starszych.

Choroby seniora

Najczęściej opiekunki opiekują się ciężko schorowanymi seniorami. Osoby cierpiące na Alzheimera czy Parkinsona potrzebują szczególnej uwagi. Opiekunki mogą spotkać się ze zmiennymi nastrojami i zrachowaniami, które mogą stanowić dla nich poważne wyzwanie.

Ograniczona mobilność

Seniorzy często mają problemy z poruszaniem się i jest im konieczna pomoc przy wstawaniu, chodzeniu i innych czynnościach związanych z ruchem. To wszystko jest obciążające fizycznie i należy znać odpowiednie techniki np. podnoszenia, aby nie uszkodzić kręgosłupa.

Utrudniona komunikacja

Zdarza się tak, że pojawiają się problemy komunikacyjne, które wynikają z upośledzenia słuchu i mowy osób starszych, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Zarządzanie harmonogramem przyjmowania leków

Wraz z wiekiem przyjmujemy coraz więcej lekarstw. Wielu seniorów przyjmuje leki w określonych porach i dawkach, dlatego istotne jest pilnowanie odpowiedniego harmonogramu, aby nie pominąć żadnej dawki.

Obciążenie dla opiekunki

Praca w opiece jest wymagająca zarówno psychicznie jak i fizycznie. Bycie w gotowości przez 24h na dobę, często prowadzi do wyczerpania i zmęczenia.