Prowadzenie domu seniora wymaga odpowiedzialności, wrażliwości na potrzeby i wyzwania związane z opieką nad starszymi osobami. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które ułatwią Wam rozpoczęcie działalności. Zapraszamy do lektury. 

Personel 

Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy stanowią fundament domu opieki. Pracownicy powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje i mieć doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Dodatkowo powinni posiadać takie cechy jak empatia i cierpliwość, które z pewnością przydadzą się w pracy. 

Przestrzeń

Dom seniora powinien być zaprojektowany z myślą o podopiecznych i ich wygodzie, a nie zgodnie z panującymi trendami wnętrzarskimi. Seniorzy powinni mieć możliwość łatwego przemieszczania się, ułatwiony dostęp do łazienki, poręczę itp. Pokoje seniorów również powinny być dostosowane do ich potrzeb np. łatwy dostęp do włącznika/ wyłącznika światła, szufladek. Jeśli chodzi o kolorystykę, powinna ona być w jasnych, ciepłych kolorach. 

Zajęcia i aktywności dla podopiecznych 

Domy seniorów organizują czas wolny dla swoich podopiecznych. Zastanów się, jakie zajęcia możesz zaproponować w Twoim domu opieki np. zajęcia z rękodzieła, zajęcia autorehabilitacji, zajęcia z nauki obsługi komputera. 

Żywienie seniorów

Dieta powinna być dopasowana do potrzeb żywieniowych i stanu zdrowia podopiecznych. Staraj się wykorzystywać w potrawach świeże, lokalne produkty, bogate w składniki odżywcze.  

Czystość i higiena 

To nie tylko dbałość o higienę podopiecznych, ale przede wszystkim utrzymanie ośrodka w czystości, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i chorób. 

System kontroli 

Nie bój się kontrolować swoich pracowników. Pamiętaj, że to seniorzy są dla Ciebie najważniejsi i to o nich powinieneś dbać. Przyglądaj się, czy personal traktuje należycie podopiecznych, czy pomaga im oraz jak się do nich zwraca/ 

Komunikacja

Utrzymuj regularny kontakt z bliskimi seniorów. Informuj ich o postępach i zmianach w stanie zdrowia podopiecznych. Pamiętaj, że wizyty bliskich są dla seniorów bardzo ważne, więc warto zorganizować w domu opieki przestrzeń, która umożliwi przeprowadzenie takich spotkań w intymnych, komfortowych warunkach. 

 

Prowadzenie domu seniora to nie jest prosta sprawa, które daje wspaniałą i satysfakcjonującą pracą i przyczynia się do poprawy egzystencji seniorów.