Agresja u seniora jest częstym zachowaniem, które może wynikać z wielu przyczyn. Nie należy jednak być obojętnym na takie sytuacje. Jak zachować się w obliczu agresji seniora? 

Przyczyny agresji

Ważnym krokiem jest zrozumienie źródeł agresji, które prowadzą do nieprzyzwoitego zachowania seniora. Jeśli przebywasz z podopiecznym na co dzień prawdopodobnie jesteś w stanie rozpoznać przyczyny agresji. Dobrze zwrócić uwagę na to jak często zdarzają się podobne sytuacje, a może jest to pierwszy raz, gdy coś takiego miało miejsce. Jeżeli znamy seniora, możemy stwierdzić, czy jego zachowanie jest wynikiem obecnej lub pojawiającej się choroby. Agresja mogła zostać wywołana również konkretną sytuacją. Przyczyny agresji najczęściej mają źródła psychiczne, biologiczne, fizyczne oraz chorobowe. Pierwsze z nich pojawiają się wtedy, gdy senior ma problemy z pogodzeniem się, iż jest zależny od drugiej osoby i odczuwa lęk przed nieuchronnym procesem starzenia się i śmiercią. Źródła biologiczne pojawiają się, gdy w organizmie seniora występuje niedobór niezbędnych witamin i składników mineralnych. Źródła fizyczne związane są z długotrwałym poczuciem bólu, a chorobowe spowodowane są wystąpieniem poważnej dolegliwości, np. Alzheimera lub demencji

 

Jak się zachować wobec agresji u seniora?

Najważniejsza w procesie postępowania z agresywnym seniorem jest cierpliwość. Opiekunka powinna wykazać się łagodną postawą, pokazywać swoje pozytywne nastawienie i nie dać się zwieść emocjom i frustracji. Odnosząc się ze zrozumieniem pokazujemy swoją empatię i troskę. Z drugiej strony jednak, warto cały czas być stanowczym i zdecydowanym, bez podnoszenia głosu. Trudnym wyzwaniem może okazać się to, aby nie wytrącić się z równowagi i nie poddać emocji gniewu. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie prostych, konkretnych zdań i poleceń, które mimo wszystko powinny być grzeczne. Nie należy krytykować podopiecznego i nie podkreślać ich negatywnych cech charakteru oraz zachowań. Ważne, aby skupić się na pozytywnych stronach osoby starszej i spróbować je podkreślać. Dobrym rozwiązaniem jest odwrócenie uwagi od sytuacji, która wywołała negatywne emocje i zaproponowanie wykonywania atrakcyjnej czynności. Dla każdego seniora może to być coś innego, np. czytanie książki lub rozwiązywanie krzyżówek. Niestety w sytuacji, gdy atak agresji jest naprawdę silny - ta metoda nie sprawdzi się.

 

Inne metody na to jak radzić sobie z agresją seniora

Aby zacząć działać, najpierw potrzebny jest konkretny plan i analiza. Dobrym rozwiązaniem okazuje się prowadzenie dziennika lub zeszytu, w którym zapisujemy sytuacje, które zdenerwowały seniora i daty tych wydarzeń. Być może dostrzegamy pewien wzorzec zachowań, które irytują seniora i wywołują niepotrzebne frustracje. Jeśli sytuacje, które doprowadzają do agresji zdarzają się regularnie i ich wykluczenie nie jest szczególnie trudne, warto to zrobić i być może problem zostanie rozwiązany. 

Dystans okazuje się kluczowym słowem, które opisuje walkę z wybuchami agresji u podopiecznego. Zwykle agresja osób starszych wynika z choroby i brakiem akceptacji procesu starzenia się i trzeba podchodzić do niej z dystansem. Jeśli zachowania przysparzają wiele trudności i stanowią problem w codziennej opiece - warto porozmawiać z rodziną osoby starszej oraz lekarzem pierwszego kontaktu. Być może nagłe pogorszenie zachowania okaże się przyczyną poważnej choroby lub jej zaawansowania. Opiekun powinien wykazać się cierpliwością, ale należy pamiętać, że wszystko ma swoje granice i zawsze należy dbać o siebie i swoją psychikę. 

 

Poziomy agresji seniora

Agresja u seniora może przybierać różne formy. Poziom aktywny charakteryzuje się użyciem siły, zwykle objawia się gryzieniem, biciem i rzucaniem rozmaitymi przedmiotami. Podopieczny odmawia wykonywania najprostszych poleceń, nie chce brać udziału w czynnościach pielęgnacyjnych lub nie chce jeść. Oprócz tych zachowań dochodzi zwykle jeszcze przemoc słowna. W takich przypadkach konieczne jest zawiadomienie lekarza i rodziny. Agresja u seniora może przyjąć także formę bierno-agresywną, która cechuje się zachowaniami, które świadczą o kumulacji negatywnych emocji. Mogą występować, np. gwałtowne ruchy, zaciśnięte dłonie lub pięści. 

 

Praca opiekunki ma wiele plusów i minusów, niestety, ale agresja u seniora jest zjawiskiem, które występuje bardzo często. Zwykle tłumaczona jest chorobą, procesem starzenia się lub zmianami psychologicznymi. Opiekunka powinna wykazywać cierpliwość, zachować się grzecznie, ale stanowczo. Jeśli napady agresji są zbyt przytłaczające, warto skontaktować się z rodziną oraz lekarzem pierwszego kontaktu. 

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.