Dzień Babci w Polsce 

W Polsce geneza Dnia Babcia sięga 1964 r., a swoje początki zawdzięcza czasopismu “Kobieta i Życie”. Ideę podchwycił “Tygodnik Poznański”, który rok później zaingerował Dzień Babci w Poznaniu. 21 stycznia 1965 roku zorganizowano występ aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która mimo swojego sędziwego wieku (przyp.red. 85 lat) pozostawała wciąż aktywna zawodowo. Chcąc uczcić jej urodziny zamówiono tort z napisem “Dla babci”, jednocześnie ustanawiając 21 stycznia Dniem Babci w Polsce. Tradycję tę podchwyciły również inne redakcje i tak po dziś przetrwała ten wyjątkowy, piękny dzień. 

 

Dzień Dziadka w Polsce 

Dzień Dziadka zaczęto obchodzić w Polsce dopiero w latach 70. Święto zostało ustanowiono przez Telewizję Polską w 1978 roku. Redakcja telewizji wpadła na pomysł zorganizowania ogólnopolskiego konkursu, w którym miała zostać oficjalna data Dnia Dziadka w Polsce. Początkowo miał być to dzień urodzin Mieczysława Foga znanego m.in. z piosenki “Ta ostatnia niedziela”, czyli 30 maja, jednak data nie przyjęła się i zdecydowano by babcie i dziadkowie obchodzili swój dzień w tym samym okresie. 

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzony jest na całym świecie. 

  • Stany Zjednoczone - w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest wspólne święto National Grandparents Day - Narodowy Dzień Dziadków. Święto zainicjowała Marian Lucille Herndon McQuade, która chciała zwrócić uwagę na los starszych osób przebywających w domach opieki, samotnych i przekonać amerykańskie społeczeństwo, że potrzebny jest taki dzień. Warto dodać, że święto ma swój hymn - POSŁUCHAJ, a symbolem jest niezapominajka. 
  • Włochy - we Włoszech 2 października obchodzone jest święta babć i dziadków - La Gesta dei nonni. Datę wybrano nieprzypadkowo - tego dnia w Kościele Katolickim przypada Święto Świętych Aniołów Stróżów. 
  • Wielka Brytania - w Wielkie Brytani również obchodzone jest wspólne święto dziadkow - National Grandparents Day, które przypada w pierwszą niedzielę października.
  • Francja - we Francji Dzień Babci obchodzony jest w pierwszą niedzielę marca, zaś Dzień Dziadka przypada na pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą święta był producent kawy Le Café Grand’Mère.
  • Niemcy - w Niemczech obchodzone jest święto dziadków - Großeltern-Tag, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września.
  • Rosja - dopiero od 2009 roku w Rosji obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka, jednak brak jest oficjalnej daty obchodów. 
  • Japonia - w tym kraju nie obchodzi się Dnia Babci czy Dnia Dziadka, ale od 1966 roku Japończycy świętują 15 września Dzień Szacunku dla Wieku

 

 

Pomysły na prezent 

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w przedszkolach i szkołach organizowane są specjalne przedstawienia, a wnuczęta obdarowują ich własnoręcznie zrobionymi laurkami. Jednak z upływem lat laurki stają się dla nas zbyt dziecinne i chcemy swoim babciom i dziadkom podarować coś innego. Najczęściej wybieramy bukiet kwiatów oraz słodką bombonierkę.

Pamiętaj! Prezenty nie muszą być kosztowne. Liczy się pamięć i wspólnie spędzony czas. Postaraj się wygospodarować czas by spotkać się z babcią i dziadkiem lub chociaż porozmawiać przez telefon. 

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.